Bulgaristan sınırındaki uzun bekleyiş Türk meyve ve sebze ihracatını engelliyor

Türkiye’nin Avrupa ülkelerine ihracatını kontrol eden Bulgaristan’daki bir laboratuarda yaşanan sorunlar, ortak sınırda tırların uzun süre gecikmesine neden olarak yerel meyve ve sebze ihracatçısı şirketleri olumsuz etkiliyor.

Gecikmeler ilk olarak Nisan ayında ortaya çıktı, ancak son 10 gün içinde bu sorunlar daha da kötüleşti. Kamyonlar Kapıkule sınır kapısında en az üç ila dört gün beklemek zorunda kalıyor. Teslimat gecikmeleri nedeniyle, Türk ihracatçı şirketleri Avrupa’daki müşterilerine tazminat ödemek zorunda kaldı.

“Bulgaristan’daki laboratuvarda yaşanan sorunlar ilk olarak Nisan ayında ortaya çıkmış ve başarıyla çözülmüştür. Ancak Ağustos ayında zorluklar yeniden ortaya çıktı ve o zamandan beri durum daha da kötüleşti,” diyor Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Ümit Rıza Çavuşoğlu.

Hem Bulgaristan hem de Türkiye tarafındaki tır parklarının uzun bekleme süreleri nedeniyle şu anda dolu olduğunu da sözlerine ekledi.

Çavuşoğlu’na göre sorunun temel nedeni Bulgaristan’daki siyasi durum.

“Ülkede son 20 ay içinde beş seçim yapıldı ancak hiçbir hükümet kurulamadı. Mart ayında bir oylama daha yapılması bekleniyor ve bu seçimlerin sonucunda bir hükümet kurulması halinde sınırdaki sorunlar çözülebilir. Bu arada müşteri kaybediyoruz ve ceza ödemek zorunda kalıyoruz” dedi ve kamyonların sınırda her seferinde dört ila beş gün beklediğini belirtti.

Leave a Reply