Türk Dışişleri Bakanı AB’nin Balkanlar’dan Gürcistan’a genişlemesi lehinde konuştu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği’nin sınırlarının Balkanlar’dan Gürcistan’a kadar genişletilmesinin gerekli olduğunu düşünüyor.

Bu görüşünü Salı günü Bükreş’te düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları toplantısında dile getirdi.

“Yeni bir Avrupa Birliği genişleme süreci başlatılmalıdır. Balkanlar’dan Gürcistan’a uzanmalı ve Ukrayna ile Moldova’ya ulaşmalı,” dediğini TRT TV aktardı. Ona göre “bu bölge Türkiye’nin katılımı olmadan tamamlanamaz.”

“Çatışma bölgesinin kalbinde yer alan bir oyuncu olmaya, bölgenin güvenliğini ve istikrarını sağlamaya devam edeceğiz. Türkiye’nin başarıları Avrupa’nın başarılarıdır. Kaybetmek bizim tercihimiz değil” dedi. Ona göre Ukrayna’daki çatışma, Avrupa’daki güvenlik mimarisinin yeniden biçimlendirilmesi ihtiyacını ortaya koymaktadır.

Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin NATO’daki ortaklarını terörle mücadele de dâhil olmak üzere ulusal güvenlik tehditleriyle mücadelede ayrım çizgileri çizmemeye çağırdığını söyledi. Madrid zirvesinde alınan ve terörizmi ittifak için büyük bir tehdit olarak kabul eden kararları hatırlattı. “NATO müttefikleri bu konuda Türkiye’nin yanında durmalıdır. Unutulmamalıdır ki ittifak içinde en büyük terör tehdidiyle karşı karşıya olan ülke bizim ülkemizdir” dedi.

Leave a Reply