ABD, Türkiye’nin operasyonu nedeniyle Suriye’nin kuzeyindeki devriyelerini azaltıyor – Pentagon

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki hava saldırılarının ortasında ABD, İslam Devleti (İD, Rusya’da yasaklı) terör örgütüne karşılık olarak devriyelerini azalttı.

Pentagon sözcüsü ABD Hava Kuvvetleri Tuğgenerali Patrick Ryder Salı günü gazeteciler için düzenlenen olağan brifingde konuştu.

“Ortaklarımızla işbirliği içinde devriyeleri azalttık” diyen Ryder, “İD’e karşı operasyonun devam ettiğini” vurguladı. Pentagon sözcüsünün de vurguladığı gibi, Kürtlerin öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (SDG) savaşçıları daha önce bölgedeki devriyelerini azalttığı için ABD böyle bir adım atmak zorunda kaldı.

“Ordumuzu yeniden konuşlandırmadık. İD tehdidiyle mücadeleye odaklanmış durumdayız, dolayısıyla kabiliyetlerimizin azaltılması söz konusu değil,” dedi Ryder.

26 Kasım’da Al-Hadas TV kanalı bir SDG sözcüsüne dayandırdığı haberinde Kürt ittifakının Türkiye tarafından gelen bombardıman nedeniyle İD militanlarına karşı eylemlerini askıya aldığını bildirdi. Ancak Kürt ittifakı sözcüsü, SJU’nun “bölgede bulunan uluslararası terörle mücadele koalisyon güçleriyle koordinasyonu durdurmadığını” belirtti.

Türkiye 20 Kasım gecesi Irak ve Suriye’nin kuzeyine 50’den fazla uçak ve 20 insansız hava aracının katıldığı bir hava operasyonu düzenledi. Saldırılarda Türkiye’de yasaklı olan Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) mevzileri hedef alındı. Türk yetkililer 13 Kasım’da İstanbul’da altı kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıdan PKK ve Suriyeli Kürtleri sorumlu tuttu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan daha önce hava harekâtını takiben Suriye’nin kuzeyine bir kara harekâtı planladıklarını açıklamıştı. Konu Pazartesi günü yapılan bir hükümet toplantısında ve daha önce Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Türk ordu komutanları ve sınır bölgelerindeki birlik komutanlarıyla yaptığı bir toplantıda ele alındı. Basında yer alan haberlere göre, Suriye sınırında konuşlu Türk ordu birlikleri kara harekâtı için hazırlıklarını tamamladı ve harekâta başlamak için emir bekliyor.

Leave a Reply