Türkiye Maliye Bakanı: Ülkede enflasyon zirve yaptı

Maliye ve Hazine Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun zirve yaptığını ve yakında düşmeye başlayacağını söyledi.

“Enflasyon maksimum seviyesine yükselmiştir. Bundan sonra enflasyonda bir düşüş ve bu eğilimin sonuçlarını göreceğiz” diyen Nebati, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nun 2023 bütçe taslağını onaylamasının ardından konuştu.

Bu benzeri görülmemiş küresel ortamda Türkiye ekonomisinin temellerinin ne kadar güçlü olduğunu kanıtladığını sözlerine ekleyerek 2021 yılında Türkiye’nin son 50 yılın en yüksek büyüme oranına ulaştığını belirtti.

“Sunulan tüm veriler yüreklendirici ancak tek sorun enflasyon. Enflasyonla mücadeleye kararlılıkla devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın refahını arttırmak için her türlü tedbiri aldık ve almaya devam edeceğiz. Türkiye’nin ekonomik modelinde belirlenen hedefler doğrultusunda yatırım, istihdam, üretim ve ihracata öncelik veriyoruz” dedi.

Tüketici fiyatları Ekim ayında bir önceki aya göre %3,54 arttı. Yıllık tüketici enflasyonu Eylül ayındaki %83,54 seviyesinden geçen ay %85,5’e yükseldi. Hükümetin Orta Vadeli Programı önümüzdeki yıl için %24,9’luk bir enflasyon hedefine denk gelmektedir. Program, yıllık enflasyon oranının 2024 yılında %13,8’e, 2025 yılında ise %9,9’a düşeceğini öngörmektedir.

Leave a Reply