Moskova bölgesinden bir heyet, roadshow kapsamında Türkiye’deki işletmelerle 30’dan fazla toplantı gerçekleştirdi

Moskova Bölgesi’nden bir heyet, Türkiye’de düzenlenen bir road show sırasında bölgenin yatırım potansiyelini tanıttı ve Türk iş dünyası temsilcileriyle 30’dan fazla toplantı gerçekleştirdi.

Moskova Bölgesi Yatırım, Sanayi ve Bilim Bakanlığı’nın basın servisi Pazartesi günü TASS’a açıklamada bulundu.

“Moskova Bölgesi Roadshow’u, Yatırım, Sanayi ve Bilim Bakanlığı temsilcilerinin Türk büyük ve orta ölçekli işletmelerle çok sayıda iş görüşmesi yaptığı İstanbul’da sona erdi. Bu toplantıların amacı Moskova bölgesindeki Türk işletmelerini geliştirmek ve yeni şirketleri işbirliğine çekmekti” dedi.

Moskova bölgesi Hükümet Başkan Yardımcısı ve bölgenin Yatırım, Sanayi ve Bilim Bakanı Ekaterina Zinovieva’ya göre, Türk yatırımcıların Moskova bölgesindeki ilk büyük projeleri 2004 yılında ortaya çıktı. Bugüne kadar bölgede toplam yatırımları 30 milyar rubleyi aşan 10 Türk şirketi faaliyet gösterdi. Türk şirketlerinin Moskova Bölgesi’nde hayata geçirdiği projeler sayesinde 1,3 binden fazla istihdam yaratıldı.

“Türk şirketlerinin güvenilir yatırım ortakları olması da önemli. Tek bir şirket bile ayrılmadı ya da ayrılacağını açıklamadı. Genel olarak iş programımız son derece yoğundu, Türk büyük şirketlerinin üst düzey temsilcileriyle bir araya geldik. Bunlar ilk on şirketin holdingleridir. Sektörümüzün en hassas sektörlerinden Türk üreticilerle de bir araya geldik. Bunlar makine mühendisliği, elektrik mühendisliği ve kimyasal ürünlerdir. Gezi sonucunda Türkiye’de ikamet edenlerin sayısının iki katına çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Basın servisi, Moskova Bölgesi heyetinin iş görüşmeleri kapsamında Edzajibas Holding – VITRA Tile ve VITRA Plumbing şirketleri, Albayrak Holding ve Snickerbox ayakkabı mağazası zincirinin sahipleri ile bir araya geldiğini açıkladı.

Leave a Reply